Borders Entertainment Contest 2013


Borders Entertainment Contest, 2nd November 2013 – Jedburgh

Adjudicators: Philip Harper and Gareth Bowman (PH & GB = the individual placings given to the bands by the judges). In the event of a tie Philip Harper’s placing will take priority.

The band thoroughly enjoyed competing at the Borders Contest again this year. The band played: Cortege de Mlada, Here There and Everywhere, Hymn from the Gallimaufry Suite and Ruby Tuesday.

POSITION – (TOTAL) – (PH) – (GB) – BAND – CONDUCTOR – SECTION – (DRAW)

1st – (2) – (1) – (1) – Tullis Russell Mills – Paul Drury – 2nd Sect – (11) 2nd – (4) – (2) – (2) – St Ronan’s Silver – Chris Bradley – 3rd Sect – (15) 3rd – (6) – (3) – (3) – Jedforest Instrumental – Phil Rosier – 2nd Sect – (4) 4th – (9) – (4) – (5) – Shotts St Patrick – Mike Marzella – 2nd Sect – (21) 5th – (9) – (5) – (4) – Kilmarnock Concert – Raymond Tennant – 2nd Sect – (8) 6th – (15) – (6) – (9) – Selkirk Silver – Alan Fernie – 3rd Sect – (16) 7th – (17) – (7) – (10) – Langholm Town – Chris Shanks – 3rd Sect – (2) 8th – (17) – (10) – (7) – Irvine and Dreghorn – John Boax – 2nd Sect – (1) 9th – (19) – (11) – (8) – Renfrew Burgh – Mark Good – 3rd Sect – (9) 10th – (21) – (9) – (12) – Durham Miners – Stuart Gray – 2nd Sect – (14) 11th – (22) – (8) – (14) – Tullis Russell Intermediate –Steven Craig – 4th Sect – (18) 12th – (23) – (17) – (6) – Annan Town – David Shanks – 2nd Sect – (6) 13th – (26) – (15) – (11) – Dumfries Town – Neil McDonald – 3rd Sect – (5) 14th – (27) – (14) – (13) – St David’s Brass – John Dickson – 2nd Sect – (3) 15th – (28) – (12) – (16) – Hawick Saxhorn – Alan Fernie – 4th Sect – (7) 16th – (31) – (16) – (15) – Peebles Burgh – Stephen Baird – 3rd Sect – (10)

17th – (33) – (13) – (20) – Penicuik Silver – Stuart Black – 4th Sect – (13)

18th – (36) – (19) – (17) – MacTaggart Scott – Jamie McVicar – 3rd Sect – (17)

19th – (37) – (18) – (19) – Jayess Newbiggin‘ – Andrew Griffiths – 4th Sect – (20) 20th – (38) – (20) – (18) – Queensferry Community – James Anderson – 4th Sect – (19)

  • First Prize: The Scottish Borders Trophy & £150 : Band 11, Tullis Russell Mills

  • Entertainment Prize: The Queen’s Head Inn Shield & £150:Band 4, Jedforest Instrumental

  • Best Second Section Band: The Souter Ronnie Trophy & £100 : Band 11, Tullis Russell Mills

  • Best Third Section Band: The John A. Wilson Memorial Trophy & £100 : Band 15, St Ronan’s Silver

  • Best Fourth Section Band: The Harry Pearce Memorial Trophy & £100 : Band 18, Tullis Russell Intermediate

  • Highest placed Borders Band: St Ronan’s Bicentenary Trophy : St Ronan’s Silver

  • Best Soloist: The Walter Nichol Memorial Trophy & Medal :Soprano, Band 8 Kilmarnock

  • Best Instrumentalist : The Jedforest Instrumental Band 150th Anniversary Trophy & Medal : Euphonium, Band 6 Annan

  • Best Solo Cornet : The Dave Young Trophy & Medal: Band 3, St David’s Brass

  • Best Basses : The Bert Neil Memorial Quaich : Band 11, Tullis Russell Mills

  • Best Percussion : The Jenny Corbett Memorial Cup: Band 11, Tullis Russell Mills


Recent Posts
Archive

© 2019 Irvine & Dreghorn Brass 

Scottish Charity No SC049689